
Airsoftos legyek, vagy katona?
Mióta elindítottam az Airsoft Komolyan oldalt és a csatornát, szembesülnöm kellett azzal a dologgal, hogy vannak emberek, akár játékosok, akár mások, akik úgy gondolják, hogy egy játékosnak, főleg, ha edukálni akar, kutya kötelessége betű szerint, centire úgy csinálni a dolgokat, ahogyan az a nagy könyvben meg van írva. Az egyik első videómra a lehető legtöbb fórumon megkaptam, hogy katasztrófa.
Eközben a gyakorlat azt mutatja, hogy a játékosok túlnyomó része, főleg az új játékosok, teljesen képzetlenül, és a sikerélménytől megfosztva, biztonsági játékot kezdenek játszani, több tíz méterről, a replikájuk képességeit jóval túlbecsülve próbálnak találatot elérni, sokszor egyértelműen lehetetlen helyzetben.
Ez zavart engem. Magamban is. Igyekszem fejlődni és megtalálni a helyem ebben a környezetben. Segíteni, de nem katonaként, hanem játékosként. Nagyon sok időt töltöttem és jelenleg is sokat foglalkozom vele, hogy hogyan lehet az élesben alkalmazott taktikákat átültetni a játékba.
Valamit le kell szögezni: az airsoft játék nem katonák, speciális rendőri egységek kiképzését jelenti, hanem civilek szórakozását katonai külsőségek felhasználásával.
Az, hogy plate carriert veszünk fel és valósághű replikákat használunk nem pótolja sem a kiképzést, sem a szervezettséget, sem az élet-halál helyzetet, amiben ezek az emberek dolgoznak.
A játékokon legtöbbször magányos emberek, vagy össze nem szokott tűzpárok küzdenek, míg a katonák szakasz, vagy századszinten is megtervezhetnek és végrehajthatnak egy akciót, hiszen ez a munkájuk és megvan a kellő létszámuk és szervezeti felépítésük. Nincs második életük, a feladat van és a bizakodás, hogy mind hazatérnek.
Ebből következik, hogy nem minden működik a játékban, ami a valóságos tűzharcokban igen, illetve van amit módosítani kell, van amit pedig teljesen el kell felejteni.
A cikkeim tehát tippeket tartalmaznak, hogy sikeresebben tudd játszani ezt a játékot. Nem katonáknak szólnak, hanem játékosoknak. Vannak kifejezések, amiket nem úgy használok, mint a katonák. Van amit módosítottam és van amit teljesen más értelemben használok. Vannak taktikák, amiket kifejezetten airsoft játékokon javaslok annak sajátosságai kihasználásával. A cél, hogy aki olvas engem, azt tudja, hogy miről beszélek és képes legyen akár otthon, egyedül is gyakorolni a tanácsaim alapján.
Nincs mindent vivő taktika. El fognak találni. Csak jóval kevesebbszer.
Kérlek ezt a cikket és a továbbiakat is így olvasd és értelmezd!
A leírtakat alkalmazd és gyakorold! Csak úgy van értelme az elolvasásának, hogy a következő játékon már beépíted a tevékenységeid közé és időt szánsz a képességeid fejlesztésére.
Ez a bevezető a többi cikkben már nem fog megjelenni, de szerettem volna, ha az elején tisztázzuk.
Most pedig következzen a cikk tartalmi része.
Hogyan lőj gyorsabban? – A karabély készenléti helyzetei és jelentőségük
Aki kicsit is komolyabban veszi a játékot, vagy csak szeretne hasonlítani a filmeken látott profi katonákhoz, előbb-utóbb találkozik a fegyverek készenléti helyzeteinek angol elnevezéseivel.
Ezek némelyike változó lehet, attól függően, hogy hol látjuk, de nagyjából ugyanazt jelentik. A jól képzett katonák számára olyan evidenciák, mint nekünk mondjuk a sebességváltás, vagy az, hogy ebédnél a kanalat a szánkhoz emeljük.
Beleégetik az izmaikba és ennek köszönhetően hihetetlen gyorsasággal képesek célzott lövések leadására. A mozdulat ösztönössé válik, nem kell gondolkodniuk, hogy végre tudják hajtani. Ez talán nekünk, airsoftosoknak is hasznos lehet, még ha többségünk sosem éri el azt a szintet, hiszen nincs is szükség rá.
Természetesen nem kell mindig készenlétben tartani a karabélyunkat, ez még egy speciális képzésen átesett katonának is megterhelő lenne. Erre lettek kitalálva a taktikai helyzetek. Tudod, azok a fegyverfogások, amiket a legtöbb eligazításon készült képen megtalálsz. Nem véletlenül. A taktikai helyzetek pihenő helyzetek, amikor ugyan nálunk van a fegyverünk, de közvetlen veszélytől nem kell tartanunk. A fegyver csöve a föld felé néz, a kezek pedig lazán tartják. Ez az alsó taktikai helyzet. Az igazán tacticool csávók teljesen függőlegesen tartják ég felé fordított csővel a fegyverüket (high port), ez ugyanis a legbiztonságosabb semleges lőirány. Ezeket most nem szeretném külön kifejteni. Nem sokat tesz hozzá a hatékony játékhoz, annyi haszna azonban mindenképpen van, hogy segítségével jobban betartható a semleges lőirány szabálya. Én örülök, ha a játékosok ösztönösen használják – bármelyiket.

De térjünk vissza a készenléti helyzetekhez. Ezeket csak akkor kell használnod, ha a helyzet megköveteli; várható az ellenfél megjelenése, ismeretlen terepen jársz, vagy a feladat leírásából tudható, hogy ott bizony sok narancs kendő elő fog kerülni. Ezek a fegyverfogások az alapjai a dinamikus tevékenységeknek, legyen szó akár nyílt terepről, akár épületharcról. Így nehezebb lesz meglepni téged és a reakcióidőd jelentős mértékben javulni fog, ha a cső lógatása helyett valamelyik most következő fegyverfogást alkalmazod.
Az általam leírt készenléti helyzetek segíthetnek, hogy jó eséllyel te kerülj ki győztesen a gyors reflexeket igénylő tűzharcokból, és elkerüld a tanácstalanságot, amit az okoz, hogy nem tudod, hogyan is kellene tovább jutni egy fedezék, vagy sarok mögül.
Low ready

A low ready, vagy alsó készenléti helyzet teszi lehetővé a leggyorsabb célzott lövést, egy, a folyamatos célzásnál viszonylag pihentetőbb helyzetből. Nem szeretném túlmagyarázni, mert a cikk túl száraz lenne, és láttátok már eleget. A lényeg: a karabély csövét annyira leengeded, hogy az optikád a látómeződ alá essen, de csak éppen annyira, hogy elláss felette. Az izmaid kevésbé feszülnek és ez az állapot elég hosszú ideig fenntartható.
Így a teljes látómeződ szabaddá válik és azonnal látod, ha egy ellenfél bukkan fel. Mivel a cső nincs nagyon leengedve, szinte azonnal tudsz célozni és lőni. Jó eséllyel nyertél. Persze erre sosincs garancia, de az esélyeid növelhetőek.
A low ready hátrányai
- Szűk helyeken, ajtónyílásokban nem, vagy korlátozottan alkalmazható.
- Mozgás közben nem tudunk a lábunk elé nézni, a helyváltoztatás nehézkesebb.
- Nehezebb, támogató fegyverek esetében hosszabb ideig megterhelő.
- Szobába belépéskor második emberként megnő a baráti tűz okozásának esélye, ezért nem ezt használjuk.
- Kerüld el a csőlátást! A fegyver felett a szemeddel szkenneld az előtted lévő területet, ne csak mereven előre nézz!
Mikor használjuk
Szobába belépéskor első emberként. Így nem fogjuk fejbelőni az esetleg bent lapuló játékostársat, és a trükkösebb, guggoló, vagy fekvő ellenfelet is könnyebb semlegesíteni.
Tippek gyakorláshoz
Kapáslövés gyakorlása low ready-ből:
Ha van egy társad az nagy segítség, ha nincs még mindig alkalmazhatod az IPSC timerek valamelyikét.
Tegyél ki 3 célt magadtól 5-8, egymástól 1-3 méternyi távolságra és vedd fel az alsó készenléti helyzetet. A törzsed forgatásával szkenneld a célokat.
Jelzésre adj le két lövést egy társad által kiválasztott célra. Ha magad vagy, akkor te választasz célt.
Lövés után pásztázd a területet low ready-ben, majd biztosítsd be és engedd alsó taktikai helyzetbe.
Ismételd mindkét kézzel!
Fontos!
Csak jól beállított hop-uppal és optikával gyakorolj! Nem folyamatos „10” lövése a cél, hanem egy kb. A/4-es terület eltalálása! Ha legalább 90 %-ban sikerül végrehajtanod, elég jó eséllyel nézel a küzdelmek elé.
Low ready mod 2

Én sokszor alkalmazom azt a megoldást, hogy a fegyver csövét nem engedem le, hanem az optikát fordítom el az a mellkasom közepe felé. Ennek köszönhetően a cső tengelye már pozícióban van és csak a dotot kell szinkronizálnom a szememmel. Ha minden jól megy, a pont éppen a célon lesz és mehet is a lövés.
Ettől eltekintve minden szempontból ugyanaz vonatkozik rá, amit a low ready-vel kapcsolatban írtam, egy fontos szempont figyelembe vételével: mint tudjuk, a hop-up a bb-t megpörgeti, emiatt az oldalra fordított fegyverből a golyó oldalra fog irányt változtatni. Ezért célzás előtt érdemes a karabélyt visszafordítani a megfelelő helyzetbe.
Combat ready

A combat ready egy módosított, rövidített low ready, amikor a válltámaszt a vállunk fölé emelve gyakorlatilag megrövidítjük a karabélyunkat. Speciális megoldás a szűk helyeken történő mozgásra, ezért kiválóan alkalmas keskenyebb ajtókon történő beforduláshoz. Személy szerint szeleteléskor én a válltámaszt a bicepszem külső oldalához támasztom, mert ennek köszönhetően az ellenfelet 99%-os valószínűséggel előbb látom meg, mint ő engem, amennyiben statikus.
A combat ready hátrányai
- Viszonylag sok időt vesz igénybe a karabély betámasztása és a célzás
- Hibás végrehajtás esetén a könyök felemekedik, célpontot nyújtva.
Mikor használjuk: - Szűk helyeken és ajtónyílásokban
High ready

A high ready, azaz felső készenléti helyzet esetén, a válltámaszt a bicepszünk és az oldalunk közé engedjük, a cső kb. 45 fokban felfelé néz. Innen célzáshoz kissé előre „szúrva” a fegyvert be kell támasztanunk a vállgödörbe és az optikát is újra „meg kell keresnünk”. A különbség a low readyhez képest csak stopperrel mérhető, cserébe a high ready-nek is megvannak a maga jó tulajdonságai. Például akár futhatunk is, mert az előttünk lévő talaj egészében látható, ki tudjuk kerülni az akadályokat, könnyebb kiválasztanunk a fedezékünket. Ajtónyílásokon belépve is rövidebb az elsődlegesünk, nem akad bele az ajtófélfába. Jobban használható magasból érkező fenyegetések elhárítására, mint emeleti ablakok, felfelé vezető lépcsők.
A high ready hátrányai
- Mivel a cső felfelé áll, a látómezőnk egy részét kitakarja, ez főleg sarkoknál jelent hátrányt.
- A cső könnyebben beakadhat ajtónyílások tetejébe, ágakba, kiálló drótokba.
- Vétlen lövés esetén kinéz egy jó kis fejes az előttünk menetelő társunknak.
Mikor használjuk
Szobába belépéskor ha nem elsők vagyunk. Így amint társunk feje kikerült a látómezőnkből, azonnal célozhatunk.
Magas aljnövényzetben, akadályok között.
Ha viszonylag gyorsan kell haladnunk.
Tippek gyakorláshoz
Szintén társ, vagy timer segítségével gyakorolhatsz. Itt két célt tegyél ki magadtól 5-8, egymástól 3-5 méter távolságra. Állj fel az egyik cél elé felső készenléti helyzetben.
Jelzésre oldalra futva állj fel a másik céllal szemben és adj le két lövést. Lövés után pásztázd a területet low readyben, majd biztosítsd be a karabélyt és engedd le.
Ismételd mindkét oldalra!
Mire figyeljünk?
- Ne tartsuk a fegyver csövét játékostársunk feje irányába
- Ne emeljük a fegyvercsövet a saját fejünk magassága fölé.
- Ne szorítsuk be a válltámaszt, inkább csak lazán támasszuk be.
- Push pull technika: ha céloznunk kell high readyból, a fegyvert toljuk előre, míg a válltámasz ki nem szabadul a karunk alól, majd támasszuk be a vállunkhoz. Ezzel elég gyors célzott lövést tudunk leadni
- Gyakoroljunk mindkét oldalra.
- Lövés kezdetén a fegyver legyen bebiztosítva, a lövés leadása után szintén legyen visszabiztosítva. Így gyakorolhatjuk a biztonságos fegyverkezelést is.
Bár a különleges egységek tagjai között sincs egyetértés abban, hogy melyik a jobb készenléti helyzet, az igazsághoz talán akkor állunk a legközelebb, ha egyenrangúként kezeljük őket és helyzettől függően alkalmazzuk a megfelelő megoldást. Ha jó (legalábbis jobb) játékos akarsz lenni, gyakorold az összeset mindkét kézzel, akár jobbkezes, akár balkezes vagy.
Okostelefonra elég jó IPSC timereket lehet letölteni, ezek segítségével nyomon tudod követni a fejlődésed.
Tisztában vagyok vele, hogy cél elleni gyakorlásnál az eredmények megtévesztően jók lehetnek, és egy gondolkodó ellenfél esetén a változók száma növekszik, de az alapkészségek fejlesztése szempontjából ez lényegtelen. Ahogy Rory Miller rámutatott a Konfliktus és erőszak című könyvében (amit sokszor fogok emlegetni), a gyakorlás során elért eredményekhez képest „éles” helyzetben a teljesítmény rohamosan romlani kezd, tehát mindenképpen érdemes időt szánni a gyors pontlövészet gyakorlására.
A gyakorlás először legyen lassú,többször megállva és ellenőrizve a mozdulatokat, és ha minden flottul megy, akkor fokozatosan gyorsítani és végtelen ismétlést végrehajtani.
Ezek a gyakorlatok lövés nélkül, száraz gyakorlás formájában is végezhetők, tehát a tél ideális időszak a készenléti helyzetek izmokba égetéséhez.
Jó gyakorlást!
Tűz és Mozgás!
Borítókép: u/305FUN: French 13è RDP members with an ANAFI Parrot drone during CQB training. [2160×1439], 2021.08.28, www.reddit.com
Szia!
Köszönöm!
A youtube csatornámon (Airsoft komolyan) találsz a témában több videót is.
Szia!
Ez nagyon hasznos és tökéletes leírás!
Szeretnék még ilyeneket látni.
Lehetne egy pár szó a tűzpárban való mozgásról is.
Köszönöm
Üdv,
Ottó