
Photo: T.REX ARMS
A piacon sokféle elgondolás alapján kapható sokféle taktikai öv. A legegyszerűbbtől kezdve a ballisztikai védőréteg befogadására alkalmas nagy málhaövekig.
Ennek az írásnak a célja különböző megoldások szemléltetése.
–Derékszíjak, köztük belső övek
–Külső övek
–Warbeltek/huzatok + külső övek
Induljunk az egyszerűbbtől a bonyolultig!
Derékszíjak
Ha nem akarunk gangszták lenni lecsúszott nadrággal, kell egy derékszíj, aminek a legfőbb funkciója a nadrág helyén tartása.
Általában nem szeretnénk hordani ezen az övön semmit se, mert minden fel- és levételnél füzögetni kell a pisztolytokot/zsebeinket. Ha nagyon minimalisták és költségkímélőek szeretnénk lenni, egy pisztolytokkal, esetleg néhány tárzsebbel még kényelmesen viselhető a megfelelő merevségű öv jól meghúzva, de a nadrágon található övbújtatók erősen limitálják a pakolhatóságot.
A legtöbb nadrág maximum 1,75”-es (~4,5cm-es) övbújtatóval rendelkezik, érdemes ezt figyelembe venni öv vásárlásnál. Crye/UF Pro combat nadrágok általában 5cm-es belső öveket is jól eszik. Ezek, az övbújtatós pisztolytokokkal/panelokkal ugyan kompatibilisek és a molle zsebeket is rájuk lehet tenni nagyjából, de nem lesz stabil a rögzülés.
Belső övek
A belső öveket általában külső övekkel szokták használni, tépőzáras rögzüléssel, de a legtöbb, amelyiknek a külső felén bolyhos tépőzár van, kényelmesen viselhető a hétköznapokban is/standalone. Az öv azért bolyhos, mert a tépőzár kampós oldala hosszú távon “megeszi” a nadrágbujtatókat, kitűrve viselt pólókat, polár pulóvereket.
Testőröknél öltönyös munkánál hallottam történetet, ahol az öltöny belsejét (bélését) kezdte el megenni a WC-re leülésektől.
Belső övre nem szoktak csatot, maximum övbujtatót tenni. Ebből háromféle megoldás van:
- továbbfűzős övbujtatóval
- továbbfűzős övbújtató nélkül
- övbujtatós visszafűzős



A Crye Precision MRB belső öve szövetből van vékony merevítéssel, ezáltal lapos és könnyű. Viszont a kis övbujtatóba nehezebb betalálni, mint egy szélesebb övbujtatóba és kisebb mértékben állítható, mint a „továbbfűzős” övmegoldások.
Külső övek
A könnyű le és felvétel miatt általában csattal rögzülnek – „tuk” csattal (angol nevén side release buckle) vagy „kobra” csattal – és tépőzáras a belső felük. Azért ilyen a kialakítása, mert a tépőzár ellendarabjával ellátott belső övvel használva, atomstabil rögzülést biztosít. Nem csúszkál el jobbra-balra-fel-le az öv még futásnál se.
Ezt el lehet kezdeni összetettebbé tenni felvarrt molle/pals rögzítési felülettel:
Valamint a nagyobb strapabíróság/teherbírás és egyéb funkciók érdekében fém, AustriAlpin Cobra csattal is el lehet látni:
A külső öveknél fontos a megfelelő merevség is. A külső övvel viselt belső öv esetén fontos, hogy a belső öv ne legyen túl merev, amíg a külső öv jó, ha minél merevebb, mert úgy fogja a pisztolytokot és nehezebb zsebeket stabilan a helyén tartani.
Zavaró, ha a pisztolytok lehúzza az övet. Sokan műanyag lappal, esetleg kompozit anyaggal merevítik a külső övet.
Például a Ferro Concepts övet Tegris kompozit anyaggal merevítették.
A Ferro Concepts Bison belt tervezésénél az esztétikán kívül a súlycsökkentés is nagy szerepet játszott. Bár arra gondolhattak volna, hogy a Tegris anyag éjjellátóval nézve eléggé visszaveri az infravörös fényt, így nem IRR-safe. 🙂
Warbeltek
:
Simán felmollézott szövetplatform párnázva. Belső felén semmilyen csúszásgátló réteg. Csak molle kompatibilis az egész öv, így hagyományos pisztolytokokkal nem használható.
Elég puritán, abszolút nem komfortos. Ha rendesen meghúzod is csúszkál jobbra-balra futásnál.
Nekem az a tapasztalatom, hogy még Y/yoke hevederrel is csúszkál ez a konstrukció.
Egy kicsit komfortosabb az alább látható mollés öv a hálós belsejével, de az oldal irányú csúszkálás ennél is fennállt nálam.
A hálós belső biztosít némi szellőzést a deréknak, de nem szabad túlgondolni, ha meg van húzva az öv, mindenféleképp izzadni fog az ember. Tapasztalatom szerint többet ér, ha a szellőzés helyett a stabil rögzülést biztosítja a warbelt belső fele.
És akkor elérkeztünk az összetettebb övekhez, amelyek molle kompatibilisek, és két részből állnak: molle/pals kompatibilis panelból (huzatból) és rajta áthúzott külső övből.

A VTAC warbelten a mollés huzatból két molle oszloponként kivezethető a külső öv, így kényelmesen helyezhető fel rá övvel kompatibilis zseb/pisztolytok a megfelelő helyre.
Vannak övek, ahol a képen látható két molle oszlop helyett egy molle oszloponként vezethető ki az öv, így bármilyen pisztolytok kényelmesen felhelyezhető rá. A hagyományos „pancake” kydex tokok például 3 molle oszlop helyet foglalnak el, így 2 oszlopnyi helyen kibújtatva kevés még az öv felület, míg 4 oszlopnyi helyen kibújtatva csúszkálhat már a tok.
Még jobb, amikor még alul is kivezethető molle panel/süllyesztett pisztolytok panel, mint a Direct Action Mosquito belt sleeve-nél.
Érdemes ismerni a Crye Precision Modular Rigger’s Belt-jét is, ami egy lapos, párnázás nélküli, 3 részes könnyű övnek lett kitalálva.
Itt megjegyezném, hogy a hozzáadott gyári külső öv egy merevítetlen heveder. Ha erre felfűz az ember egy pisztolytokot, az húzni fogja lefelé az övet. Ha csak nincs teljesen meghúzva mindig a külső öv, mozogni fog vagy furán fog állni.
Huzatok
Mint említettem, a párnázás nem elengedhetetlen része a warbeltnek/huzatnak. Viszont szükséges, hogy merev legyen, ha szélesebb a panel, mint a benne lévő külső öv. Van, hogy műanyag lappal merevítik a huzatot, mint a TMC HSGI warbelt másolataiban. (Vicces, hogy az eredeti HSGI öveken szivaccsal van merevítve, és szerintem a műanyaglap jobb megoldás.)
Az HSGI warbelt belsején „Suregrip” anyag található; neoprén, csúszás ellen kialakított mintás gumi felülettel.
Tapasztalataim szerint a suregrip belsejű warbelt van olyan jó csúszásgátló megoldás, mint a tépőzáras külső+belső öv, viszont bármilyen ruhadarabon hordható, nem úgy, mint egy kampós tépőzáras belsejű külső öv.
Mielőtt kikiáltanánk csodaanyagnak, tudni érdemes, hogy nem mindegy mekkora felületen használja a gyártó a suregrip anyagot.
A Condor LCS Gun belt-nél például hiába van a csúszásgátló réteg betépőzárazva a külső övbe, a suregrip réteg túlságosan kis felületen fog ahhoz, hogy megfelelő tapadást biztosítson.
A warbelt huzatok belső fele lehet akár sima hálós, 3d hálós, suregripes, tépőzáras, esetleg ezeknek a kombinációja. Arra viszont érdemes figyelni, hogy a hálós anyagokat a tépőzár kampós része elég gyorsan megeszi. A legtöbb gyártó gondol erre, ahol háló mellett tépőzár is van.
Warbelt huzatok közül van, amelyik lágy ballisztikai védőbetéttel (softarmor-ral) látható el, mint a Crye Precision Blast belt és a Tyr Tactical Brokos warbelt.
A fenti képen a warbelt huzatba belenyomva középen egy „filler” kitöltő párnázás látható (rá is van írva, hogy „Non ballistic”), aminek a helyére ugyanolyan formájú ballisztikai lágybetét tehető. Általában NIJ 3a-s védelmi fokozatúra szokták tervezni, ami a repeszek és nagy kezdősebességű pisztolylövedékek ellen véd.
Most akkor tépőzáras külső-belső öv esetén melyik megoldás a jó?
Nincs aranyszabály, hogy a belső öv külső felén az anya tépőzár (loop) és a külső öv belső felén az apa (hook) tépőzár kéne, hogy legyen vagy fordítva (belső öv külső fél hook, külső öv belső fél loop) , de egyik megoldás se ideális.
Ha a külső öv belső fele bolyhos, akkor önmagában is viselhető hosszútávon akár nadrágtartó övként is anélkül, hogy a nadrágunkat karistolná. Példának az Eagle Industries Gunbelt, ami csak 1,75” (4,5cm) széles, így a legtöbb nadrágba befűzhető és nem sérti a belső fele a nadrágot, mivel bolyhos tépőzár van felvarrva.
Ha van egy ráhúzható mollés panel, mint a Direct Action Mosquito Belt Sleeve, akkor ezt öszepárosíthatjuk a külső övvel és egy nadrágba fűzött kampós tépőzáras külsejű belső öv nélkül is működő megoldáshoz jutunk. Ennek ellenére, ha szeretnénk, felvehetünk alá egy kampós tépőzáras külsejű belső övet, hisz az említett belt sleeve belső fele bolyhos velour tépőzáras. Így viszont a belősöv kampós fele kezdi el piszkálni a nadrág övbújtatójának belső felét.
Az övek akár a mellény terhét is levehetik a gerincoszlopról
Tehermentesítő megoldásnak a TYR X-frame és a Crye Precision Structural Kinetic Support Systemet érdekességként megemlítem. Ezeknek az a funkciója, hogy a mellény súlyának nagy részét ráterheli direktbe a medencecsontra ahelyett, hogy a vállakon keresztül a gerinccsigolyákon át adódna át a medencére.
Az X frame egy érdekes megoldás, elég nagy mozgásszabadságot ígér a felhasználónak, mivel az X vonalán tud mozogni egy kis tartományban a mellény. A gyakorlatban nem találkoztam még vele, de kíváncsi lennék rá hogy szuperál.
A Crye StKSS pedig két pálcika, ami összeköti a merev cummerbundú mellényt a warbelttel:
A gyakorlatban volt szerencsém kipróbálni egy régebbi StKSS pálcikát Crye CPC – Crye Blast belt kombóval. Nekem nem jött be, nagyon fura volt.
Valószínűleg nem véletlenül nem látni senkin a harctéri képeken a fenti megoldásokat. 🙂
Plusz hátrány, hogy a mellényt összeköti a warbelttel, így ha gyorsan kéne levenni-felvenni, nem lehet.
Minél nagyobb az öv, annál jobb?
Nem. Fontosabb, hogy az öv merev legyen, mint hogy párnázott. Ha párnázott, nem mindegy a benne lévő szivacs keménysége. Az ember magassága is nagyban befolyásolja az övhordás lehetőségét mellénnyel. Láttam már olyan embert, akin egy jól beállított plate carrier egy szélesebb warbelttel már összeakadt az alacsonyabb termete miatt.

(Borítókép: T.REX ARMS)